+48 501 866 146
klinika.ccdental@gmail.com

Ortodoncja

ORTODONCJA

Dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych. Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u pacjentów w każdym wieku z powodów profilaktycznych, leczniczych i estetycznych.

Aparaty ruchome

Kiedy zgłosić się z dzieckiem do ortodonty?

  • gdy dziecko ma już pełne uzębienie mleczne – aby ocenić stopień jego rozwoju, wykluczyć ewentualne wady zgryzu i oszacować potencjalne ryzyko ich wystąpienia
  • podczas wymiany uzębienia z mlecznego na stałe – aby skontrolować, czy rosnące zęby zajmują właściwe miejsce w łuku oraz czy pozostawiają przestrzeń dla kolejnych
  • jeśli wyrzynające się zęby zachodzą na siebie lub są obrócone – może być konieczne zastosowanie aparatu ruchomego lub stałego
  • jeśli wyrzynanie niektórych zębów stałych opóźnia się (ząb mleczny nie wypada, a stały nie rośnie) – aby sprawdzić, czy nie brakuje zawiązka zęba stałego i przygotować to miejsce na wypełnienie braku w przyszłości
  • gdy opóźnia się ząbkowanie

Przebieg leczenia ortodontycznego:

1. Konsultacja

Lekarz ogląda uzębienie małego pacjenta i diagnozuje wadę zgryzu. Po przeanalizowaniu wszystkich danych przedstawiane są możliwe rozwiązania lecznicze pacjentowi i jego rodzicom. Jeśli pacjent zostaje zakwalifikowany do leczenia wczesnego z wykorzystaniem aparatów zdejmowanych wykonywany jest wycisk uzębienia lub skanowane są zęby, celem uzyskania modeli diagnostycznych. Lekarz projektuje aparaty.

Uwaga!

W niektórych przypadkach może okazać się niezbędne wykonanie badań dodatkowych takich jak:

  • zdjęcie pantomograficzne
  • zdjęcie cefalometryczne

2. Wydanie aparatów

Ruchomy aparat ortodontyczny dziecko otrzymuje już na drugiej lub trzeciej wizycie wraz z dokładną instrukcją jak dbać o urządzenie, zakładać je oraz zdejmować.

3. Wizyty kontrolne

Kolejne wizyty odbywają się w odstępach 4-6 tygodniowych, na których ortodonta ocenia postępy w leczeniu i decyduje o wymianie aparatu, jeśli to konieczne. Czas terapii ruchomym aparatem jest różny trwa średnio dwa lata. By leczenie było skuteczne pacjent powinien stosować się do wszystkich zaleceń lekarza.

Po zakończonym leczeniu należy zadbać o utrzymanie efektów terapii. Mały pacjent nadal powinien korzystać z aparatu tylko w określonych przez lekarza porach dnia lub nocy, do czasu wymiany zębów mlecznych na stałe.

Nakładki ortodontyczne

Oferujemy również leczenie przezroczystymi nakładkami nazębnymi. Jest to leczenie skierowane do pacjentów z niewielkimi nieprawidłowościami zębowymi oraz wymagających przygotowania do leczenia protetycznego lub implanotoprotetycznego.

Przebieg leczenia ortodontycznego:

1. Konsultacja

Lekarz diagnozuje problemy zębowe pacjenta. Po przeanalizowaniu wszystkich danych oraz konsultacji z lekarzem prowadzącym leczenie protetyczne pobierany jest wycisk lub skany uzębienia, celem uzyskania modeli diagnostycznych i zaplanowania leczenia.

Uwaga!

W niektórych przypadkach może okazać się niezbędne wykonanie badań dodatkowych takich jak:

  • zdjęcie pantomograficzne
  • zdjęcie cefalometryczne

2. Plan leczenia

Na tej wizycie przedstawiane są możliwe rozwiązania lecznicze. Określany jest przybliżony czas leczenia, liczba nakładek niezbędnych do uzyskania planowanego efektu końcowego oraz koszt terapii. Jeśli pacjent akceptuje przedstawiony plan leczenia, to rozpoczyna się produkcja nakładek.

3. Odbiór nakładek

Wydanie nakładek ortodontycznych wraz z dokładną instrukcją jak o nie dbać, zakładać je oraz zdejmować. Pacjent dostaje instrukcję co ile i w jakiej kolejności zmieniać nakładki.

4. Wizyty kontrolne

Kolejne wizyty odbywają się w odstępach 8-10 tygodniowych, na których ortodonta ocenia postępy w leczeniu i wydaje kolejne nakładki.